Oświetlenie łazienkowe – zasady i bezpieczeństwo

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, wymagające przede wszystkim funkcjonalności. Projektując oświetlenie łazienkowe trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo uwarunkowań. Większość z wyposażenia łazienkowego montuje się w pomieszczeniu na stałe, nie ma możliwości przesunięcia lekko w lewo lub w prawo, nie mówiąc już o przeniesieniu ich na drugą stronę jak można to zrobić z meblami w sypialni czy salonie. Dlatego każdy detal łazienki musi zostać wcześniej przemyślany i dostosowany do specyficznych warunków pomieszczenia i cech użytkowników.

Oświetlenie łazienkowe – projekt

Łazienka powinna mieć kilka różnorodnych źródeł światła o odmiennym natężeniu i określonym obszarze doświetlenia. Dzisiaj nikt już nie chce mieć jednej górnej lampy oświetlającej z góry całą powierzchnię. Możliwości jakie oferuje rynek oświetlenia aż proszą się o wykorzystanie bardziej precyzyjne, skupione na detalu. Oczywiście górne źródło światła też jest niezbędne, ale przydają się dodatkowe boczne, blisko lustra, nad umywalką, przy wannie czy przypodłogowe.

Ważnym kryterium wyboru dla oświetlenia powinna być możliwość regulacji jego natężenia. Pomimo zainstalowania kilku źródeł i celowego ich działania nie zawsze potrzebujemy pełnej mocy oświetlenia. Z drugiej strony czasami niezbędne jest naprawdę mocne światło, dlatego możliwość regulacji jego natężenia wydaje się być niezwykle pomocna i praktyczna.

Zgodnie z normą, aby oświetlić łazienkę ogólnym źródłem światła na każde 6 mkw potrzebna jest żarówka o mocy 75W. To jest minimum, najczęściej jednak stosuje się żarówki dużo mocniejsze przy tej samej powierzchni. Do oświetlenia punktowego skierowanego na prysznic czy wannę stosuje się żarówki zdecydowanie łagodniejsze, by ponownie przy samym lustrze zaświecić najjaśniejszym światłem. Dlatego projektując oświetlenie łazienkowe najlepiej jest zaplanować połączenie kilku rodzajów oświetlenia, przydatne będą:

  • plafony zamontowane na suficie
  • kinkiety np. nad umywalką, przy lustrze
  • świetlne punkty umieszczone w podwieszanym suficie
  • ledowe taśmy po szafkami czy wnękami

Oświetlenie łazienkowe – lustro

Lustro w łazience jest użytkowane przez wszystkich członków rodziny. Tych niższym wzrostem również. Osoba przeglądająca się w lustrze powinna widzieć w nim swoją równomiernie oświetloną twarz, bez cieni i blików. Najlepiej zaopatrzyć lustro w dwa symetryczne po obu stronach lustra źródła światła. Mogą to być kinkiety lub listwy diodowe. Należy jednak pamiętać, aby kinkiety miały sterowalne i zamknięte klosze, tak aby każdy z użytkowników mógł dostosować indywidualnie kierunek światła. Można również wybrać wariant małych opraw bezpośrednio nad górną krawędzią lustra lub po obu jego stronach. Na lustro można również świecić z sufitu podwieszanego. Stosując listwy diodowe warto ukryć je nieco za ramą lustra, by nie odbijały się w tafli lustra.

W sprzedaży dostępne są lustra już oświetlone  listwą okalającą taflę lustra i wyposażoną w żarówki o niewielkiej mocy emitujące rozproszone światło. Jednak do takiego rodzaju oświetlenia trzeba się przyzwyczaić.

Oświetlenie łazienkowe – bezpieczeństwo

Łazienka to miejsce pełne wilgoci i to bez względu jak sprawny mechanizm wentylacji w niej się zainstaluje. Dlatego wszystkie elementy oświetlenia łazienkowego muszą być przystosowane do użytkowania w pomieszczeniach mokrych. Wszelkie oprawy pozostające w okolicy wanny czy kabiny prysznicowej powinny mieć stopień ochrony określony symbolem IPX4 z przeznaczeniem do stosowania w łazienkach. Oprawy zamontowane w odległości większej niż 60 cm określa się symbolem IPX5 a te nad wanną i kabiną – IPX7.

Tego rodzaju oświetlenie montowane w bezpośredniej bliskości źródła wody wymaga profesjonalnej wiedzy, dlatego należy zawsze albo powierzyć montaż elektrykom, albo skonsultować zasady montażu.

Instalację elektryczną do oświetlenia łazienkowego warto rozłożyć na poszczególne obwody, tak by można było korzystać niezależnie ze światła ogólnego, punktowego czy dekoracyjnego. Ułatwia to użytkowanie łazienki i zmniejsza koszty eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *